Cum. Tem 30th, 2021

Vezirköprü Offroad Kulübü

VEZİRKÖPRÜ ALTERNATİF DOĞA SPORLARI VE OFFROAD KULÜBÜ DERNEĞİ

Offroad ve Kamp

2 min read

Off-Road ve Kamp  

Arazi aracına sahip olmadan önce sırt çantası ile gezen bir doğasever olarak bir araçla kampa gitmenin en büyük avantajının daha büyük çadır ve daha çok malzeme taşıyabilmek olduğunu söyleyebilirim.Taşıyabileceğiniz yiyecek ve içecek çeşidinin de gurmeleri kıskandıracak boyutlara ulaşması mümkündür. Sırt çantası ile gidilen bir kampta soslu tavuk, erişte, kaymaklı ekmek kadayıfı, brandy ve kahveden oluşan bir menü fantaziden öteye geçemez.Kampçılık off-road aracına sahip olan kişiler için ek bir hobi olmaktan fazla anlam ifade eder.

Birçok insan kampa gidebilmek için 4×4 araç sahibi olmaktadır. Bu nedenle kampçılık ve kamp malzemeleri konusunda bilgilenmekte yarar vardır. Aşağıdaki bilgiler kampa bir araçla gidecek olan kişiler için yazılmıştır. Diğer doğa sporlarında özel ekipman veya teknikler gerekli olabilir. Genellikle araçla gidilebilen irtifa ve koşullar yaşamı tehlikeye atacak zorlukta değildir ama doğada konaklamanın sürprizlerle dolu olduğu unutulmamalı ve her zaman dikkatli olunmalıdır

Kamp malzemeleri gurubunda kamp için gerekli asgari ekipmanı inceleyeceğiz. Bunun ötesindeki malzemeler kişinin konforunu artırıcı olarak kabul edilebilir ve sonu yoktur. Birisi için gereksiz bir yük olan şezlong, diğeri için vazgeçilmez bir aksesuar olabilir.

Kamp Yeri

Kamp yapacağınız yerde şu hususlara dikkat ediniz:- Olabildiğince düzlük bir alan seçiniz.- Yıldırım tehlikesine karşı tepelik yerlerden uzak durunuz.- Dere yataklarında dikkatli olunuz. Dereler tahmin edemeyeceğiniz bir hızla yükselirler. Sizin olduğunuz yerde yağmur olmayabilir ama yukarılarda biyerlerde sağanak vardır.- Kuvvetli rüzgar alan yerlerden kaçının. – Çadır kurduğunuz yerin köy yolu, hayvan sürülerinin geçiş hattı olmadığından emin olun.- Yazın güneş altına kamp kurmayın.- Ateşinizin yangın çıkartmasına engel olun. Yangından kastımız hem çevre hem de çadırlardır.

Yorumlar

yorum