Per. Ağu 5th, 2021

Vezirköprü Offroad Kulübü

VEZİRKÖPRÜ ALTERNATİF DOĞA SPORLARI VE OFFROAD KULÜBÜ DERNEĞİ

Kamp İçin Çadır Seçimi

3 min read

Off-Road ve Kamp  

ÇADIR:

Doğadaki evimiz diyebiliriz. Bizi hava şartlarından, haşereden korur.Çadırlar kullanılacakları şartlara göre üretilirler. Bu şartlar şunlardır: Yağmur, rüzgar, kar, güneş. Çadır genellikle soğuktan korunma amaçlı kullanılmaz. Rüzgarı kesmesi nedeniyle rüzgarlı havalarda vücudunuzdan kaybedeceğiniz ısıyı azaltabilir, çok zor şartlarda bir ısı kaynağı ile çadırın içini birkaç derece ısıtmak mümkün olabilir ama çadırınızdan bu konuda daha fazlasını beklemeyiniz.Çadır üreticileri genellikle çadırlarını 2 mevsim (yaz ve yağışsız bahar dönemi), 3 mevsim (yaz ve baharlar), 4 mevsim (bilin bakalım 4.mevsim hangisi) guruplarına ayırırlar. Ekstrem koşullar için üretilmiş yüksek irtifa, fırtına, kar çadırları konumuz dışıdır.Benim bugüne kadarki tecrübeme göre Off-Road sporuyla uğraşan kişiler genellikle sonbahardan başlayıp yaz başına kadar olan dönemde kamp yapmaktadır. Bu durumda genel tanımları bir kenara bırakıp tavsiye edeceğimiz çadır tipini belirtelim:

– 4 mevsim (yağmur, kar bizim sevdiğimiz ortamlar) ,

– Duraluminyum taşıyıcılı (fiber taşıyıcıya göre daha sağlam, hafif ve dayanıklıdır. Kar yüküyle çökmez)

– Dikiş yerleri su geçirmez bantlı,

– Hızlı kurulabilen ve hızlı toplanabilen (tercihimiz iki katı birden kurulan tiplerdir, bunlar yağmur altında kurulup sökülebiliyorlar).

– İki tam katmandan oluşan (yeni çıkan ve nefes alan tek kat kumaştan yapılmış çadırlar vardır ama hem pahalıdır hem de yeterince denendikleri söylenemez.)

– Tabanı su geçirmez ve dayanıklı bir kumaştan yapılmış, etekleri yüksek,

– Taşıma torbası su geçirmeyen ve çadırı rahatça içine alan,Bir çadırı tercih ederseniz rahat edersiniz. Böyle bir çadır 200-300 USD civarındadır. İyi bir bakımla çok rahat 5 seneden fazla kullanılabilir. Çadır alırken kendini kanıtlamış markaları tercih ediniz. Çadırın ömrünü kısaltan etkenler özellikle ultraviyole ışınları ve zemindeki bozukluklardır. Çadırınızı kuracağınız yerde diken, sivri taşlar gibi tabana zarar verecek cihazlar olmadığından emin olunuz. Özellikle yazın direk güneş ışığı altına çadır kurmamaya çalışınız. Hem sabah kavrularak uyanırsınız hem de çadırınızın dış tabakası çok zarar görür. İrtifa attıkça UV artar. Çadırınızı her zaman en sıkı şekilde sabitleyiniz. Bir-iki kazık eksik çakmak size çok eziyetli bir gece geçirtebilir.

Araçla gidiyoruz ve yerimiz var dediysek de çadır boyutunda sınırımız yok anlamına gelmemeli. Çadır seçimini etkileyecek faktörlerden biri de içinde yatacak kişi sayısıdır. Çadırlar genellikle kişi sayısı balık istifi dizilmiş olarak guruplanır, dolayısıyla rahat etmek için bir beden büyük çadır almakta yarar vardır. Tabii amacınız yakınlaşmak ise bir beden küçük çadır tercih edilmelidir.Genellikle 2-3 kişilik çadırlar kullanışlıdır. Daha kalabalık aileler için yine bu boyutlarda birden çok çadırda konaklamak rahatlık için tavsiye edilir.Çadır alırken kendini kanıtlamış markaları ve modelleri tercih ediniz. Marketlerde satılan çadırlar amatör kullanım içindir.

Yorumlar

yorum