Cum. Tem 30th, 2021

Vezirköprü Offroad Kulübü

VEZİRKÖPRÜ ALTERNATİF DOĞA SPORLARI VE OFFROAD KULÜBÜ DERNEĞİ

Kamp İçin Uyku Tulumu

3 min read

Off-Road ve Kamp

UYKU TULUMU

Kamptaki yatağımız, yorganımız.Uyku tulumu bizi soğuktan korumanın yanında konforumuzu da sağlar. Uyku tulumu seçiminde çok dikkatli davranılmalıdır. Yanlış seçilmiş tulum geziyi zehir etmekle kalmayıp üşüyüp hastalanmamıza, hatta donmamıza sebep olabilir. Titreyerek geçirilmiş bir gecenin ertesinde yapılacak faaliyetlerden zevk almak da zordur.Uyku tulumları üreticilerce kullanılabilecekleri sıcaklık aralığını gösteren sembollerle guruplanır. Genellikle 3 ayrı sıcaklık derecesi verilir. Örneğin: -7,10,20 derece santigrad yazıyorsa bunun anlamı şudur: Elinizdeki tulum hava sıcaklığı +10 derece iken rahat, -7 derece iken sizi donmaktan koruyabilir (birkaç saat) +20 derece iken içinde yatarsınız ama terlersiniz fermuar açık rahat olur.Burada verilen sıcaklıklar gerçekte çok da bir anlam ifade etmemektedir. Soğuğa veya sıcağa dayanıklılık kişiden kişiye, havanın nemine, cinsiyete göre değişmektedir. Tulumun üzerinde yazan bu dereceler aynı markadan ikinci tulumunuzu alacağınız zaman daha önceki tulumunuzun koruma düzeyini bildiğiniz için işe yarar genellikle.Uyku tulumları çeşitli malzemelerle doldurulur. Sentetik elyaf ve kaz tüyü iki temel malzemedir.

SENTETİK ELYAFLI TULUMLAR:

Çeşitli markaların ürettiği ve olabildiğince hafif, çok gözenekli, çok sıkıştırılabilen, sıkışıp açıldıkça deforme olmayan malzemelerle üretilirler. Sentetik elyaflı tulumlar ıslakken dahi sıcak tutabilirler, çabuk kururlar.

KAZTÜYÜ TULUMLAR:

Kaz tüylerinin özellikle göğüs bölgesinden bir dolgu ile üretilirler. Çeşitli kaliteleri vardır. Kaz tüyü en iyi yalıtkanlardandır. Minimum ağırlıkla maksimum yalıtım elde edilir. Çok küçük bir hacme sıkıştırılabilir, Genleşince yalıtım görevine devam eder. İyi bir bakımla yıllarca hizmet eder. Ne yazık ki ıslanınca görevini pek yapamaz. Bizim tercihimiz sentetik elyaflı tultumlardan yanadır. Yer ve ağırlık sorunumuz pek yoktur, yağmurda ıslanma ihtimalimiz çoktur. Tulum alırken şunlara dikkat edilmelidir:

– Tek bir tulumla 4 mevsim geçirmek maalesef zordur. Bu nedenle yazlık ve kışlık 2 tulum almakta yarar vardır. Yazlık tulumlar en ucuzundan seçilebilir. Kışlık tulumu ise göze alabileceğiniz en soğuk kamp ortamında konfor derecesi veren bir yapıda seçmenizde yarar vardır.Benim şu anda kullandığım 3 tulumum var. Birisi yazlık, birisi -3 derece konfor, diğeri ise -18 derece konfor için. Bir adet -40 derecelik tulumum da var ancak onu bu işin dışında kabul ediyoruz.

– Kışlık tulum alırken kendini kanıtlamış markaları tercih ediniz. Marketlerde satılan tulumlar amatörler içindir

– Tulum alırken kesinlikle boyunuza göre alınız. Büyük tulumda üşürsünüz, küçük tulumda donabilirsiniz.- Büyük bir tulumda çocuk yatırmanız gerekirse çocuğun ayaklarından artan kısmını bir strap veya ip vasıtasıyla iyice sıkınız. Böylece çocuk tulumun içine kaçmayacağı gibi üşümeyecektir de.

– Çok üşürseniz tuluma polar veya yün giysilerinizle girebilirsiniz. Pamuklu giysi ile tuluma girmeyiniz.- Tulumunuzun tüm büzme ve kapama detaylarını iyice öğreniniz. Soğukta tek bir büzgü bile rahat uyku uyumanızı sağlayabilir.- Nefesinizi kesinlikle tulumun içine vermeyiniz. Soğukta nem bir numaralı düşmandır. Nefesinizdeki nem üşümenizi artırır.

– Tulumunuzu yatmadan bir süre önce açın. Içindeki elyaf veya kaztüyü genleşmek için zamana ihtiyaç duyar.- Tulumunuzu toplarken içindeki nemli havayı tahliye edip toplayın.

Yorumlar

yorum